KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12376343
*
nr 1237 6343
Karl Tirén
(1869-1955), Sverige
Akvarell, Fjällandskap, signerad. 33x48
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2019
kl 18:01:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/2 23:04:20
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Läs mer om Karl Tirén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv karl tirén landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
*
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Läs mer om Karl Tirén
nr 1237 6343
Karl Tirén
(1869-1955), Sverige
Akvarell, Fjällandskap, signerad. 33x48
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/2 23:04:20 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk mÃ¥lare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.Läs mer om Karl Tirén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv karl tirén landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29



